8.8.2001

Corvetet komistivat katukuvaa

Viime viikonloppuna päät kääntyivät Kalajoen liikenteessä
upeiden Corvettejen perään.
Silmänruokaa tarjosi Corvette Club Finlandin kahdeksas
kokoontumisajo Kalajoella.

Kari Mörö Oulusta saapui Kalajoelle viettelevän vaaleansinisellä corvetellaan vuosimallia -64. Hänen silmäteränsä olikin kokoontumisajon kypsintä satoa. Karin kaunokki on saanut tunnustusta ulkomuodostaan useana vuonna, mistä todisteena Karin nimi on mainittu useammankin kerran komean kiertopalkintopystin kyljessä.
Kari kertoo rakkaustarinan saaneen alkunsa jo 70-80-luvun vaihteessa amerikkalaisten autolehtien sivuilta.
-Silloin ajattelin, että nää on kivan näkösiä. Auton ostin kuitenkin vasta vuonna -92, niin kauan piti haaveilla, ootella ja kerätä rahaa.
Moni ostaa corvettensa ns. projektina ja puuhailee auton parissa vuoden jos toisenkin saadakseen sen priimakuntoon.
-Mulla meni viis talvea, kun menin autoa läpi kohta kerrallaan. Tosimies tekee auton valmiiksi ehkä vuodessa, mutta silloin ei ehdi paljon kotona näyttäytyä. Keskimäärin hyvän entisöinnin tekee kahdessa vuodessa.
Mies, joka pistää corvetteja kuntoon työkseen on Jarkko Rannelma. Hän entisöi Janakkalassa corvetteja Finnvette-yrityksessään.
-Corvettehan on yksinkertaisesti paras urheiluauto. Se on kestävä ja kohtuuhintainen. Se on urheiluauto, jonka kuka tahansa voi hankkia, eikä ammattikunnan ole pakko olla lääkäri tai asianajaja, Rannelma kehuu.

Corvette oli vielä 60-luvun autokilpailuissa yksi keilahahmoista. Sittemmin virallinen kisatoiminta on loppunut, mutta autolla on edelleen uskolliset ihailijansa.
Auto on tehty ja suunniteltu Amerikan markkinoille ja suomalaiset corvetetkin ovat yk-miesten tuliaisia tai muuttoautoja. Siksi jokaisella pirssillä on oma tarinansa ja ne voivat olla aika hauskojakin. Esimerkiksi Jarkkoa ja Karia yhdistää Karin corvette.
Autokaunottaria tietysti puhutellaan paljon liikenteessä. Komean ulkomuodon lisäksi yleensä ihmetellään auton kustannuksia.
-Yleisin virheluulo on se, että näiden luullaan maksavan miljoona. Toinen harhakuvitelma on se, että ne syövät mielettömästi.
Moni yllättyy myös siitä, että corvetten kori on lasikuitua. Kaara ei siis ruostu koskaan.

Club Corvette Finland on perustettu vuonna -89 ja jäseniä on kertynyt 250. Kaikkiaan autoja on Suomessa noin 800 yksilöä. Puheenjohtajana toimii Mika Kurkipää.
Kokoontumisajo on kerhovuoden huipputapahtuma, jossa yhteishenki tiivistyy. Corvette-kuskit suuntaavat kohti samaa määränpäätä joka elokuun ensimmäinen viikonloppu ja tapahtuman suosio on kasvanut kaiken aikaa.
Kalajoelle kaarat saapuivat perjantaina komeassa letkassa. Lauantaina ohjelmassa oli perinteinen cruising-ajo, ja halukkaat saivat testata varttimailia lentokentällä. Lauantaina pidettiin myös kerholaisten minigolf-turnaus ja illanvietto pidettiin tietokilpailun merkeissä.
Sunnuntaina corvetet pistettiin riviin Rantakallan parkkipaikalle arvosteltavaksi. Jokainen klubilainen sai äänestää suosikkivetteään ikäluokittain. Sarjoja on kolme: -53-67 vuosien mallit, -68-82 vuosien kaunokit ja -84 vuotta nuoremmat menopelit.
Kauneuskilpailun jälkeen vetteletka suuntasi kotia kohti.
-Nyt taas aletaan odottamaan seuraavaa vuotta, Kari huokaa.

Heidi Kääriälä